Jak przygotować baner do druku?

3 stycznia, 2023

Jak przygotować baner do druku? Banery reklamowe to jeden z najlepszych sposobów na przekazanie informacji o Twojej firmie potencjalnym klientom. Miejsce zostało wybrane i uzgodnione, powstał projekt graficzny, teraz należy przygotować baner do druku. Jednak przed wysłaniem layoutu banera do drukarni należy odpowiednio przygotować plik z nim. Podczas projektowania banera ważne jest, aby wziąć pod uwagę szereg wymagań dotyczących układu dla druku wielkoformatowego. Tylko przestrzeganie tych zasad może zagwarantować wysoką jakość obrazu.

Przygotowanie plików do druku wielkoformatowego

Powierz przygotowanie layoutu do druku profesjonalistom. Specjaliści naszej firmie Pb-reklama uwolnią Cię od konieczności zajmowania się ustawieniami edytorów graficznych.

Ważne parametry dla układu banera

Przygotowując baner, weź pod uwagę:

  • Wymiary płótna.
  • Rozdzielczość obrazu.
  • Wcięcia wzdłuż krawędzi płótna.
  • Ilość kolorów.
  • Gotowy format pliku.

Jeśli pracujesz z przygotowaniem layoutu po raz pierwszy, to wymagane wymiary i inne parametry możesz poznać dzwoniąc do naszej firmy i zlecić druk banerów.

Jak przygotować baner do druku?

Przed przystąpieniem do pracy nad layoutem można zadzwonić do drukarni i zapytać konsultanta z jakimi formatami do druku i innymi parametrami pracuje. Ale są też ogólne zasady przygotowania pliku. Przede wszystkim w jednym pliku nie powinno znajdować się więcej niż jedno zdjęcie. Jeśli baner zostanie umieszczony na ulicy, układ musi być przygotowany zgodnie z wymaganiami określonymi dla obrazów reklamowych, które są wymienione w zasadach umieszczania i treści struktur informacyjnych. W szczególności, jeśli jest to znak, może zawierać pole informacyjne, czyli napis lub tekst, a także elementy dekoracyjne. Aby złożyć zamówienie na wydruk banera według własnego szkicu, można przesłać plik e-mailem lub przekazać go do firmy na dowolnym nośniku. Oprócz pliku spełniającego wymagania potrzebny jest opis zamówienia tzn. jak chcesz zobaczyć wydrukowany obraz. Musisz podać liczbę drukowanych produktów, jeśli jest ich kilka. Jeśli odpowiednio przygotujesz układ, prześlesz plik i wcześniej przemyślisz wszystkie parametry, możesz skrócić czas realizacji i otrzymać gotowy baner bez błędów i zniekształceń. Banery drukuje się na ploterach solwentowych, czyli dużych drukarkach atramentowych.

Wymagania kolorystyczne dla druku wielkoformatowego takiego jak banery:

Najwyższą pozycją na liście przygotowania banera do druku są wymagania dotyczące koloru. Istnieje wiele modeli kolorystycznych. Mieszając w nich kolory podstawowe, uzyskujemy niezbędne odcienie obrazu. Do druku odpowiedni jest model kolorystyczny CMYK, który jest standardem w druku offsetowym i wielkoformatowym. W nim główne kolory to: cyjan – niebieski, magenta – fioletowy, żółty, czarny.

Oprócz wymagań kolorystycznych istnieją inne ograniczenia technologiczne podczas przygotowywania layoutu do druku w drukarni:

  • Użyj nieskompresowanego formatu. Nie ma znaczenia, gdzie tworzysz obraz najważniejsze jest, aby zapisać obraz w formacie, który go nie zniekształca.
  • Śledź rozmiar układu i położenie elementów. Nie zapomnij również scalić wszystkich obiektów na obrazie w jedną warstwę. Dzięki temu baner wyjdzie dokładnie w takim rozmiarze, jakiego potrzebujesz, a my wydrukujemy i wytniemy wszystko zgodnie z potrzebami.
  • Konwertuj czcionki. Jeśli nasz komputer nie posiada symboli w takim samym stylu jak masz w projekcie, system zastąpi go innym. W takim przypadku konieczne jest przekształcenie tekstu w rysunek konspektu.

Rozdzielczość

Aby uzyskać wyraźny obraz na banerze, wybierz obraz o rozdzielczości co najmniej 300 DPI. Jeśli jednak reklama będzie wisiała wysoko nad ziemią lub z dala od wzroku przechodniów, sprawdzą się również układy o mniejszej liczbie dpi. Standardowy format banera miejskiego (1,2 na 1,8 metra) wymaga rozdzielczości 75-150 dpi. Warto zaznaczyć, że do druku wielkoformatowego wystarczająca jest rozdzielczość 72 dpi, a do druku wnętrzowego wymagana jest co najmniej 144 dpi i więcej. Ważne! Nie można sztucznie zwiększać rozdzielczości, ponieważ nie wpłynie to pozytywnie na jakość banera, ponadto zwiększy się rozmiar pliku przez co wysłanie projektu do druku będzie utrudnione.

W zależności od celu układu jego wskaźniki różnią się:

  • Rozpoczynając pracę w programie z banerem, pierwszą rzeczą do zrobienia jest prawidłowe ustawienie rozmiaru. Pomiary są najczęściej brane pod uwagę w milimetrach. Najmniejsza grubość linii może wynosić od 0,35 mm. Nie można używać małych czcionek przy produkcji banera.
  • Aby przygotować baner do druku najlepiej pracować na pliku w skali 1:1. Jeżeli niezbędna jest duża reklama można projektować w skali 1:10, trzeba przekazać taką informację przy składaniu zamówienia na baner.

Z czego powstają banery?

Do drukowania banerów niezbędne są wysokiej jakości tworzywa, odporne na ścieranie, warunki atmosferyczne i upływający czas. Dzięki temu kolory nie będą blaknąć pod wpływem UV a opady deszczu nie niszczą powłoki. Istnieje możliwość wyboru banera powlekanego (mocniejszy) lub laminowanego (z niejednolitą strukturą). Banery powlekane są najlepszą opcją do reklamy zewnętrznej, charakteryzują się odpornością i dużą trwałością. Dla uzyskania doskonałego przekazu reklamowego niezbędny jest profesjonalny montaż banera. Specjaliści naszej firmy Pb-reklama wykonują każde zlecenie na najwyższym poziomie, składa się na to nie tylko przygotowanie banerów do druku, ale również prace montażowe i konserwatorskie które wykonujemy na terenie całego kraju.  

Porozmawiajmy o Twoim projekcie.
Skontaktuj się z nami!

Skorzystaj z formularza
kontaktowego






    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności