Co to jest styrodur i jakie ma zastosowanie?

14 lipca, 2021

O styrodurze słyszał absolutnie każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z budownictwem, ale i nie  tylko. Jest on w końcu jednym z najpopularniejszych i najszerzej stosowanych materiałach, po które sięgało się już dawno, a które w dzisiejszym świecie są wręcz podstawowe. Zwłaszcza właśnie w przypadku nowoczesnego budownictwa. Czym on tak właściwie jest i gdzie dokładnie znajduje swoje zastosowanie? O tym wszystkim powiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest styrodur?

Styrodur to materiał, który powstał na bazie polistyrenu. Bardzo często jest on mylony ze styropianem, do którego mu bardzo blisko – tak naprawdę jednak posiada wiele właściwości, których ten właśnie nie posiada. Wynika to przede wszystkim z etapu produkcji, w trakcie którego powstaje tworzywo lekkie, wytrzymałe, nienasiąkliwe, a przy okazji niesamowicie uniwersalne (o niektórych z jego zastosowań opowiemy za chwilę). Styrodur odznacza się jednak nie tylko świetnymi właściwościami izolacyjnymi, doskonałą wytrzymałością na nawet najtrudniejsze warunki oraz bardzo wysokimi właściwościami termicznymi. Jest też materiałem, który cechuje się świetną estetyką – gładki z zewnątrz, pozwala na świetne wkomponowanie go w otoczenie. Co to jest styrodur i jakie ma zastosowanie?

Bardzo ważne jest to, że styrodur jest odporny również na czysto mechaniczne uszkodzenia. Można go w dowolny sposób ściskać, choć należy to robić z uwagą. Jest on bowiem podatny na odkształcenia. To jednak  w  wielu sytuacjach potrafi być dużą zaletą. Dzięki swojej elastyczności poszerza się bowiem paleta zastosowań, w jakich może on się odnaleźć.

Warto wiedzieć: styrodur jest materiałem dość tanim, a zarazem wygodnym w przewożeniu i użytkowaniu. Sam w sobie waży niewiele. Może też zajmować tyle miejsca, ile się zechce – wszystko zależy od tego, jakie finalnie będzie on miał spełniać zadania.

Do czego wykorzystuje się styrodur?

Styrodur, w przeciwieństwie do styropianu, nie jest dziś kojarzony wyłącznie z ocieplaniem budynków. Choć również w nim sprawdza się znakomicie, jego właściwości są doceniane również w wielu innych miejscach. Również takich, z którymi rzadko kiedy się go łączy (przynajmniej po usłyszeniu o nim). Tymczasem odnajduje się w nich świetnie, a często ludzie nie zauważają, że to on jest wykorzystywany do tworzenia pewnych elementów. Poniżej prezentujemy te rzeczy, w których aktualnie najłatwiej go spotkać, a w których docenia się jego niesamowite właściwości i parametry techniczne.

  • Budownictwo – jest to branża, w której styrodur znajduje swoje podstawowe zastosowanie. Sprawdza się w dokładnie tej samej roli, jak bliźniaczy styropian – z tym jednak, że jego właściwości są jeszcze lepsze. Przede wszystkim ze względu na jego bardzo wysoki poziom odporności na wilgoć. Jego struktura jest jednolita i gładka, a przy okazji zamkniętokomórkowa. Dzięki temu nie wykazuje się żadną chłonnością, a jednocześnie ogranicza rozwój mikroorganizmów na własnej powierzchni. Styrodur stosuje się zatem do izolacji cieplnej, a więc po prostu do bardzo popularnego ocieplania budynków. Jest tani, wytrzymały, a przede wszystkim doskonale sprawdzający się właśnie w roli izolatora.
  • Reklama i identyfikacja wizualna – o styrodurze coraz chętniej i częściej mówi się również w kontekście marketingu. Stanowi on świetny budulec tak zwanej reklamy przestrzennej, która jest uznawana za taką zdecydowanie najbardziej przyciągającą oko, a zatem po prostu skuteczną. Za sprawą jego elastyczności i podatności na wszelkiego rodzaju modyfikacje, można z niego zrobić absolutnie wszystko. Zdecydowanie najczęściej jednak wykorzystuje się go do odtwarzania logotypów firm. W szczególności w taki sposób, by mogły one występować w roli szyldów obiektowych. Doskonale współgra z innymi materiałami, w związku z czym można go świetnie spersonalizować i uczynić jeszcze atrakcyjniejszym.
  • Cosplay i sztuka – styrodur jest materiałem szalenie plastycznym, a jednocześnie wytrzymałym. Świetnie utrzymuje swoją stałą formę, za sprawą czego jest doceniany przez artystów. Ci tworzą z niego przede wszystkim akcesoria i rekwizyty, które w późniejszym czasie nie będą poddawane wielkiemu i aktywnemu wykorzystaniu. Świetnie sprawdza się chociażby jako element scenografii teatralnej, ale i wypełniacz do kreacji wykorzystywanych przez aktorów.

Warto wiedzieć: powyżej przedstawiliśmy tylko główne zastosowania styroduru. Jest on jednak wykorzystywany w coraz większej palecie branż. Sprzyja kreatywności, dlatego też warto rozważać go przy nietypowych i nieszablonowych pracach. W dowolnej dyscyplinie.

Podsumowanie

Styrodur jest jednym z tych materiałów, o których zdecydowanie warto wiedzieć – nie tylko wtedy, gdy pracuje się w branży budowlanej. Jego niesamowite właściwości mogą docenić również osoby pracujące w innych branżach, również tych, którym bardzo daleko jest budownictwu. Często stosuje się go chociażby do tworzenia świetnych reklam przestrzennych. Tak właśnie wykorzystują go największe i najlepsze firmy reklamowe, w tym PB Reklama. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie – tych jest bowiem wiele więcej, a jego przystępna cena i duża dostępność wręcz skłania do poszukiwania tych nowych. Również takich mniej typowych.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie.
Skontaktuj się z nami!

Skorzystaj z formularza
kontaktowego


    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności